Kilkanaście dni temu, dzięki czujności jednego z mieszkańców, do naszej Izby trafiła niesamowita tablica pamiątkowa poświęcona Augustowi Wittowi. Tekst na tablicy głosi w wolnym tłumaczeniu:
„Ku pamięci Augusta Witta, 1854-1914. Niech drzewa, które posadził i pielęgnował szumią mu przynosząc spokój i ciszę”
Nie mamy wielu wiadomości o rodzinie Witt. Ot, wiemy, że byli znanymi przedsiębiorcami z branży budowlanej w początkach XX w. Z zachowanych gazet wiemy, że firma Bracia Witt wygrywała znaczące przetargi, jak np. na niwelację terenu i prace ziemne zlecone przez kolej w okolicy Jaworzyny i Strzegomia. Z tablicy domyślamy się, że dbali o lokalną społeczność- sadzili drzewa, a może nawet całe parki. Tablica została znaleziona pod dębem na ulicy Daszyńskiego, być może drzewa owe pan August sadził własnoręcznie?
Braciom zawdzięczamy natomiast chyba najbardziej okazały kącki budynek, zwany często zameczkiem, a pierwotnie noszący ich nazwisko.
Od końca XIX wieku na terenie Kątów, poza granicami starego miasta, zwłaszcza przy głównej drodze- dziś ul. 1. Maja, wiodącej do dworca oraz przy ulicy Wrocławskiej, budowano reprezentacyjne budynki z ogrodami dla bogatych mieszkańców miasta i okolicznych wsi. Większość przetrwało do dziś. Jedną z najciekawszych jest willa przy ul. 1. Maja 71 (73), zbudowana około 1905 roku, zaprojektowana przez spółkę Klein & Wolff z Wrocławia. W otoczeniu parku, ogrodzonego murem, stoi okazały budynek z dachem dwuspadowym i ryzalitem. Bogato dekorowane szczyty, wejścia i okna zakończone łukiem pełnym, z kasetonami, wykończeniem kamiennym i boniowaniem- przed wojną stanowił siedzibę Śląskiej Szkoły Doradców Rolniczych – Bauernführerschule.
Zachowały się wspomnienia, ale na razie niepotwierdzone w dokumentach, że w czasie wojny funkcjonowała tam szkoła NSDAP.
Po 1945 r. mieściły się tu biura POM- Państwowego Ośrodka Maszynowego. Obecnie budynek znajduje się w rękach prywatnych i służy celom komercyjnym, a pierwszym nabywcą po zamknięciu biur był sam Sobiesław Zasada.
Żródła zdjęć: Fotopolska eu., zbiory RIP, J. Khyare.
Beata Jurcewicz, Regionalna Izba Pamięci w Kątach Wrocławskich