Wakacyjne odwiedziny w Regionalnej Izbie Pamięci

Wakacje to najlepszy czas na podróże, zwiedzanie nowych miejsc i zacieśnianie dobrych więzi. Dla Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej czerwiec lipiec zdecydowanie były miesiącami spotkań.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Kąckiej gościło 9 czerwca w Brzegu Dolnym. Na zaproszenie zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Pierwszych Osadników Ziemi Dolnobrzeskiej przybyliśmy, aby podziwiać wystawę powojennych wydawnictw, pamiątek i gadżetów związanych z Brzegiem Dolnym.

Ta niezwykle bogata wystawa ukazuje miasto w perspektywie historycznej i jest dowodem na to, jak prężnie działają członkowie Stowarzyszenia gromadząc i udostępniając zbiory.

Jest nam bardzo miło, że kolejny raz mogliśmy uczestniczyć w działaniach, które i dla nas są tak ważne. Bardzo się cieszymy również, że tak licznie goście z Brzegu Dolnego odwiedzili nas, zarówno w czasie uroczystego podsumowania rocznej działalności Regionalnej Izby Pamięci, jaki i nieco później, 29 czerwca,  podczas wycieczki do Kątów Wrocławskich i Sośnicy.

hdr

Dzięki uprzejmości ks. Profesora Mieczysława Koguta członkowie Stowarzyszenia wraz z Zastępcą Burmistrza Panem Arturem Michałkiem mogli podziwiać wnętrze kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Św., który jest najstarszym obiektem zabytkowym we wsi. Jest również unikatowy z uwagi na znajdujące się w nim Święte Schody, które do 1945 r. były powodem częstych pielgrzymek do Sośnicy. Schody te kryją w sobie m.in. relikwie takie jak część gwoździa z Krzyża Chrystusa, część prawej ręki św. Anny, czy włókno z chusty, którą otarto pot z czoła Chrystusa. Schody te zawdzięczamy Marii Józefinie von Würz und Burg, z domu von Ostenberg.

Wizytę zakończyliśmy w Regionalnej Izbie Pamięci w Kątach Wrocławskich, gdzie zaprezentowana została wystawa stała „Wspólne dziedzictwo. Od Kanth do Kątów Wrocławskich”.

19 lipca odwiedzili nas członkowie Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa oraz Towarzystwa Przyjaciół Bielawy. Była to jak zawsze okazja do zaprezentowania wystawy stałej Regionalnej Izby Pamięci „Wspólne dziedzictwo . Od Kanth do Kątów Wrocławskich”, wystawy czasowej oraz parteru wieży miejskiej, w której znajduje się ekspozycja związana z dawnym prawem i sądownictwem na ziemi kąckiej, jak również do omówienia najważniejszych zabytków w naszej gminie. Był to również czas na wymianę doświadczeń związanych z prowadzeniem stowarzyszenia, upowszechnianiem zabytków kulturowych i wiedzy o dziedzictwie. Takie wizyty doskonale wpływają na poszerzenie perspektywy, służą również podpatrywaniu dobrych wzorów.

Wizytę tradycyjnie zakończyliśmy wspólnym ogniskiem pod wiatą nad Bystrzycą. W ten upalny dzień miło było ochłodzić się nad brzegiem rzeki w doborowym towarzystwie, kosztując lokalnych przysmaków. Dziękujemy serdecznie za wspólnie spędzony czas członkom obu Towarzystw i serdecznie zapraszamy ponownie!

Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej

Zdjęcia: Towarzystwo Przyjaciół Bielawy, MK, Andrzej Cichecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykonaj działanie *