U zbiegu Rynku i ulicy Sikorskiego(przedwojennej Kirchstrasse czyli ulicy Kościelnej), znajduje się średniej wielkości kamienica, zbudowana najprawdopodobniej w końcu XIX w. Aż do końca II wojny światowej kamienica była domem rodzinnym, a także miejsce pracy dla rodziny Walda.
Rudolf Walda , zapewne jeszcze przed pierwszą wojną światową prowadził tam firmę z branży spożywczej -z rejestrów handlowych wiemy, że były to „Towary kolonialne, hurtowy i detaliczny handel artykułami spożywczymi”. Z całą pewnością pan Walda uczestniczył w życiu miasta – z gazety powiatowej wiemy np., że „19 września 1932 r. punktualnie o g. 8.00 przybył do Kątów biskup sufragan, któremu do dyspozycji miejscowa firma Rudolfa Waldy przekazała swój samochód”. Co ciekawe, na przeszkodzie temu miłemu gestowi nie stanął fakt, że członkowie tej rodziny byli gorliwymi ewangelikami. Wg rejestrów do 1938 interesy prowadził Rudolf Walda Senior, a w latach 1939-1942 Rudolf Walda, najpewniej syn. Rodzina po zakończeniu wojny wyemigrowała do Wülfrath, gdzie również założyła sklep spożywczy.
1 listopada 1931 r. na świat przyszła tu Dorothea Walda, zwana pieszczotliwie Dorchen, lubiana i popularna niemiecka aktorka, która grała też m.in. u Andrzeja Wajdy. Przez całe życie działała na rzecz przesiedleńców i kontynuowania pamięci o rodzinnym mieście. Na Śląsk wracała 34 razy, także do Kątów. Była obecna również w 2005 r., podczas odsłonięcia na cmentarzu komunalnym tablicy upamiętniającej dawnych mieszkańców Kątów.
Kamienica przetrwała do dziś we właściwie niezmienionej formie, co łatwo zobaczyć na zdjęciach z początków XX w. Po wojnie zachowana została funkcja handlowa budynku, oczywiście w wersji socjalistycznej. Na początku działała tu spółdzielnia ogólnospożywcza „Tęcza”, następnie swoje sklepy prowadził GS, najbardziej znany był chyba sklep z chemią, który przetrwał do lat 90. Młodsi mieszkańcy wiążą to miejsce z działającym wiele lat minimarketem BII, a od 3 lat króluje tu sklep sieciowy Żabka.
Źródła zdjęć: Polska Org, Foropolska EU, Henryk Matuszewski, zbiory RIP i SMZK
Beata Jurcewicz, Regionalna Izba Pamięci w Kątach Wrocławskich