Kamienica z ulicy Okulickiego 4, dawniej Breslauerstrasse 73/74, następnie Horst Wessel Strasse to jedna z największych kąckich kamienic i nie jest to przypadek. Należała bowiem do jednej z najbardziej wpływowych i zamożnych kąckich rodzin- rodziny Druhm. Nazwisko to przewija się nie raz w historii miasta. Dzięki zachowanym dokumentom wiemy na przykład, że w 1809 r. burmistrzem był Gärtner, a jednym z miejskich rajców był Karol Druhm.
Sama kamienica powstała najpóźniej na początku XX w., zaprojektowana od razu na potrzeby prężnie rozwijającej się rodzinnej firmy z branży skórzanej. Stąd jej oryginalna elewacja z zachowanym do dziś podziałem na wejście do warsztatu i sklepu z galanterią skórzaną i butami.
Twórcą potęgi „skórzanego imperium” był Felix Paul August Druhm. Urodził się w ówczesnym Canth, 1 lutego 1866 r. z rodziców Franza Carla Josepha Augustina Druhm i Marii Merzel. Felix Druhm ożenił się następnie z młodszą o 14 lat Elsbeth Henriette Margarethe Paschke(1880-1961). Zmarł 3.12.1925 w Canth. Z Elsbeth doczekali się co najmniej piątki dzieci. Najstarsza Felicitas Maria Bertha Clara Druhm urodzona w 1904 roku przeżyła zaledwie 12 miesięcy. Po niej urodziło się kolejno dwóch chłopców- Gerhard Reinhold Franz Druhm( 1906-1977)i Felix Georg Wilhelm Druhm (1907-1973), druga córka -Anita, urodzona w 1908 r. oraz najmłodszy Wilhelm Reinhold Otto Druhm (1910-1978).
Po śmierci Felixa seniora zakład prowadziła przez pewien czas wdowa po nim- Elsbeth, a potem przejął go i z powodzeniem rozwijał Felix syn. Nie był to jedyny biznesowy sukces tej familii. Przebijając się przez spisy firm z lat trzydziestych, można znaleźć między innymi firmę Druhm Gebrüder (Bracia Druhm), zajmującą się hurtową sprzedażą wyrobów tytoniowych, czy sklep z przyprawami Agnes Druhm przy Kirchstrasse 9 (obecna Sikorskiego).
Budynek po wojnie nadal użytkowany był jako „świątynia handlu”. Długi czas budynek był pod zarządem GS. Branże zmieniały się wielokrotnie. Mieszkańcy pamiętają m.in. sklep z rowerami czy sklep spożywczy Pana Ilnickiego, sklep z asortymentem budowlanym pani Kurtkowej, a potem ze zdrową żywnością. Najdłużej bodaj w czasach powojennych działał tam sklep z tkaninami. Miejsce to było też znane z niekończącego się remontu w latach 90., który trwał niemal 14 lat. Przez wiele lat działał tu potem sklep BII ze sprzętem AGD. Obecnie mieści się tam pierogarnia i ostatnio otwarta kolektura Lotto.
Beata Jurcewicz, Regionalna Izba Pamięci w Kątach Wrocławskich
Zdjęcia źródło- zasoby RIP, Polska org.