Rozpoczynamy cykl prezentujący zbiór linków internetowych, pod którymi będzie można zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi nas i miejsca, w którym mieszkamy i żyjemy . Będą to artykuły historyczne, reportaże, wywiady, wspomnienia, filmy, zdjęcia itp . Autorami są publikujący w internecie, a opracowania dotyczą nas bezpośrednio i pośrednio.
Proponujemy kliknąć w link i dowiedzieć się o tym co jest związane z nami naszym miastem czy gminą.
Zbigniew Kuriata
Zapraszamy!
2.W tych dolnośląskich miastach chcemy mieszkać
foto: Paweł Relikowski
https://gazetawroclawska.pl/w-tych-dolnoslaskich-miastach-chcemy-najbardziej-mieszkac/ar/c1-14498489
3. Schinkel Galerie
Galeria prezentująca europejskie obiekty budowlane architekta pruskiego Karla Schinkla, w której między innymi pokazany jest nasz kącki były kościół ewangelicki /patrz zakładka-Schlesien, Oppeln, Kleinpolen – z niem. Śląsk,Opole, Małopolska/. Zdjęcia z 2019 autorstwa naszej koleżanki Marty Nowak.
http://www.schinkel-galerie.de/index.html
http://www.schinkel-galerie.de/Bilder/Polen/Dolnoslaskie/Katy%20Wroclawskie/Katy%20Wroclawskie.html
Poniżej tłumaczenie tekstu:
Kąty Wrocławskie są miastem na Dolnym Śląsku, około 20 km na południowy zachód od Wrocławia. W roku 1831 została tutaj założona gmina ewangelicka, która wkrótce potrzebowała własnej świątyni. Pierwszy projekt został opracowany 26 marca 1831 w berlińskiej Wyższej Deputacji Budowlanej przez Carla Ferdynanda Busse. Nowy projekt Busse stworzył zgodnie z wytycznymi Schinkela, pod którym on również się podpisał po dokonaniu jego oceny. Znane jest również pismo Schinkela, w którym on wspomina o rozmowie z wrocławskim inspektorem budowlanym Mangerem na temat budowy kościoła w Kątach podczas jego podróży po Śląsku w roku 1832. Według niego Schinkel naciskał, by budowla została wykonana zgodnie z wytycznymi Wyższej Deputacji Budowlanej z najlepszej jakości cegieł bez tynku. Następnie omawiano pochyłość dachu i strop belkowany wewnątrz. Ponadto powinni zatrudnieni tylko najlepsi rzemieślnicy pod nadzorem kierownika budowy.
Kamień węgielny położono 14 marca 1833 roku na rynku, tuż obok ratusza. Kolejne oceny Wyższej Deputacji Budowlanej podczas budowy dotyczyły detali zewnętrznych budowli i urządzenia wnętrza. Z listu inspektora budowlanego Mangera można więc odczytać, że płaskorzeźby w zaokrągleniach nad drzwiami od strony wejścia głównego powstały według projektu Schinkela. Przedstawiają one po dwa klęczące anioły, które trzymają odlaną z żelaza tablicę. Te płaskorzeźby prawdopodobnie dziś już nie istnieją. Zaokrąglenia są już zaślepione i gładko zatynkowane.
Budowla została wzniesiona z surowych cegieł w latach 1833-36 pod nadzorem kierownika budowy Freya. Zastosowano cegły różnego koloru, które w murze ukazują luźny, pionowy wzór. Okna opatrzono łukiem okrągłym. Wewnątrz znajdowała się otaczająca je z trzech stron empora i ołtarz – ambona.
19 lipca 1836 odbyło się poświęcenie kościoła.
Ponieważ kościół nie posiada wieży, w 1845 zamocowano trzy dzwony we wschodniej części więźby dachowej.
Ostatnio kościół był użytkowany jako supermarket. W tym celu przedzielono go stropem. W związku z tym nie zachowało się urządzenie wnętrza.
W roku 2018-19 kościół został odnowiony przez Gminę Kąty Wrocławskie przy wsparciu funduszy unijnych. Supermarket się wyniósł. W budynku znajdzie się izba regionalna i biblioteka.
Bardzo serdecznie dziękuję Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Kąckiej, które udostępniło mi zdjęcia wyremontowanego kościoła. Zdjęcia zostały wykonane przez panią Martę Nowak.
Teraz nie jest to temat zakazany i o tym się mówi, pisze czy realizuje filmy. Powracają wspomnienia. Nie wszyscy sięgają do materiałów historycznych, których są setki. Dla zainteresowanych historią tragicznych losów Polaków, przybliżam ten temat. Wystarczy kliknąć, by zapoznać się z opracowaniami na ten temat. Jest to temat rzeka, a wybrane losowo opracowania przybliżają los wywiezionych.
Może w Twojej rodzinie byli też zesłańcy na Sybir. Przypominam, że dotyczyło to wybranych, ze „specjalnego klucza „, całych rodzin ze wschodnich terenów Polski przedwojennej.
Opracował: Zbigniew Kuriata
Ps. Siostra mojego dziadka/ojca mojej mamy/wraz z mężem, który był leśniczym w gminie Ludwipol powiat Kostopol /Wołyń, i trójką dzieci podzieliły los zesłanych i dzięki Andersowi znaleźli się później w Afryce. Po wojnie osiedlili się w Anglii.
https://prawicowyinternet.pl/deportacje-polakow-na-syberie-w-latach-1939-1941/
https://www.youtube.com/watch?v=nyTC9yEPGvA
https://www.youtube.com/watch?v=f1LQbHZlN34
https://vod.pl/filmy-dokumentalne/nasza-ojczyzna-jest-pamiec/0yfqnmq
8.Orient express
Zb.Kuriata
9. Park w Kątach
Park w Kątach jest rzeczywiście pięknie zrewitalizowany. Zachwycają się nim również Wrocławianie.
Niektórzy Kątczanie może jeszcze nie mieli okazji w nim być więc zapraszamy. Warto.
http://www.matkawmiescie.pl/dolina-bystrzycy-park-krajobrazowy-w-katach-wroclawskich/
10. Dawne mapy, plany miejscowości